Днес започва Шестото издание на Алея на книгата – София, най-голямото досега. До края на седмицата пешеходният булевард Витоша ще приюти отново издателствата, книгите и читателите.
Алеята на книгата е само едно от множеството културни събития, свързани с книгите, които минават шумно и активно не само в столицата, но и в други големи градове на страната. През летните месеци подобна Алея беше организирана във Варна. Двата големи форума Панаир на книгата и Базар на книгата се случват ежегодно и са възприемани от читателите като знакови. София чете, Пловдив чете и Варна чете вече са утвърдени прояви със своя традиция.
Това е ярка тенденция от последните години – книгите излязоха от книжарниците, издателите се приближиха до читателите, а събитията, свързани с книги и четене, станаха популярни.
Все повече отшумява митът, че днешният човек не чете. Напротив, четенето е мода, страст на деня, все по-търсено удоволствие.
Това явление се забелязва особено силно през последните години, съпроводено с растеж на броя на новоиздадени заглавия. Социалната функция на четенето е един от основните фактори за този феномен. То вече не е „занимание самотно“. Читателите комуникират със самата книга почти толкова, колкото и с другите читатели благодарение на социалните мрежи.
Четенето има и допълнителен ефект – то изравнява социалните слоеве, създава усещане за принадлежност към група, която не е формирана според материалните притежания или професионалната реализация. То е масово и достъпно в по-голяма степен от останалите изкуства.
Това е едно от обясненията за все растящата популярност на събитията, свързани с книгите. Те са място за концентрация на хора, споделящи еднакъв интерес.
Съпътстващата програма на културното събитие, в която са предвидени срещи с писатели, премиери на книги и гостувания, носи допълнителен ефект на сближаване. Пътищата между хората, книгите и техните създатели са съкратени съвсем, сближаването става все по-плътно. Ползите от това са дългосрочни, ефектът им ще се усети трайно и в следващите десетилетия. За издателите това е изключително полезно, защото получават директна обратна връзка за интереса на аудиторията. За читателите също, защото социалните мрежи и телевизията не могат да информират за цялото разнообразие от новоиздадени заглавия. Всъщност това е една от основните причини да се налага по-често провеждане на публични продажби на книги. Медиите са в дълг към издателите и читателите. Популяризацията на основни заглавия е крайно недостатъчна. Извън държавните радио и телевизия, твърде малко са медиите, които отделят време и пространство за книги и четене. Така че Алеята на книгата има и своеобразна и важна рекламно-информационна функция.
Би било чудесно, ако читателите не разчитат само на подобни събития, за да попълват библиотеките си. Притиснати от много фактори, единият от които е и медийното мълчание, издателите са принудени да правят свръхнамаления, които затрудняват развитието на издателския бизнес в България, но всъщност най-вече вредят на богатството, разнообразието и качеството на българския литературен пазар.
Ето и пълния списък на издателствата, които може да откриете на тазгодишната Алея на книгата в София:
Участници в Алея на книгата София:
Шатра 1 – Артлайн Студиос, Вакон, Сиби
Шатра 2 – ICU, АМГ, Книжарници „Приятели“
Шатра 3 – Фют
Шатра 4 – Книжен център „Гринуич“
Шатра 5 – Кибеа, Клевър Бук, Пан, Хелиопол
Шатра 6 – Асеневци, Еднорог, Хартиен свят
Шатра 7 – Бяло Братство, Захарий Стоянов, Списание 8, Тип-Топ Прес
Шатра 8 – Атеа, Ергон, Коала Прес, Труд
Шатра 9 – Бард, Хермес
Шатра 10 – Агата-А, Дамян Яков, Лексикон
Шатра 11 – Алтера, Букохолик, Парадокс
Шатра 12 – Колибри, Пергамент Прес, Фондация „Калпатару“
Шатра 13 – Емас, Фама
Шатра 14 – Прозорец, Просвета
Шатра 15 – Жанет 45, Милениум, Шамбала
Шатра 16 – Анубис, Булвест 2000, Клет България, Сиела
Шатра 17 – Лира Принт, Издателство на НБУ, Прес
Шатра 18 – Жар – Жанет Аргирова, Изида, Персей, Посоки
Шатра 19 – Ера, Рива
Шатра 20 – Вакон, Ина, Локус, Наука и изкуство
Шатра 21 – Жануа’98, Ибис, Инле, Плеяда
Шатра 22 – Рибка, Унискорп
Шатра 23 – Кръгозор, Лабиринт, Про Бук